11 принципів дизайну (і як їх використовувати)

11 принципів дизайну (і як їх використовувати)

Існує багато дискусій щодо того, скільки саме принципів дизайну існує. Деякі дизайнери кажуть 7, інші 12, а треті десь посередині. Але коли справа доходить до принципів дизайну, цифри не головне.

Принципи дизайну дають дизайнерам набір рекомендацій щодо того, як створювати візуально привабливі композиції, які створюють чудовий досвід користувача.

Дотримуючись основних принципів дизайну, таких як ієрархія, баланс, єдність і різноманітність, ви можете створювати цифрові продукти та графічні дизайни, які люди люблять використовувати.

Кожен графічний дизайнер повинен знати 11 принципів дизайну:

 1. Ієрархія
 2. Баланс
 3. Вирівнювання
 4. Акцент
 5. Пропорція
 6. Рух
 7. Негативний простір
 8. Контраст
 9. Повторення
 10. Різноманітність
 11. Єдність

1. Ієрархія

Візуальна ієрархія є важливою частиною хорошого дизайну. Якщо все на вашій сторінці виглядає однаково важливо, то ніщо важливим не здається. Ви повинні використовувати візуальні підказки, щоб розповісти людям, на що звернути увагу в першу чергу, на друге, на третє тощо.

Створіть візуальну ієрархію за допомогою таких речей, як масштаб (відносний розмір елементів) і колір. Типографічну ієрархію можна створити за допомогою різних шрифтів, розмірів і ваги шрифтів.

Суть полягає в тому, щоб переконатися, що найважливіший елемент на сторінці виділявся серед інших.

https://dribbble.com/outcrowd

2. Баланс

Баланс у композиції можна досягти кількома різними способами. Симетричний баланс є найбільш простим. Це досягається, коли елементи по обидва боки від центральної вертикальної осі в основному однакові. Наприклад, два текстові блоки з обох боків сторінки створять симетричний баланс, навіть якщо вміст цих блоків не є ідентичним.

Асиметричний баланс досягається, коли елементи по обидва боки від центральної осі не однакові. Наприклад, у вас може бути велике зображення з одного боку, збалансоване помітним текстом з іншого. Це також можна досягти, коли вертикальна вісь, що розділяє два елементи, не розміщена безпосередньо в центрі сторінки. У цьому випадку вужчий елемент повинен мати «важчу» візуальну вагу, ніж ширший, щоб досягти збалансованого вигляду.

Який би тип техніки балансу ви не використовували, результат повинен бути правильним. Це повинно давати глядачеві відчуття гармонії і не змушувати його відчувати неспокій.

Читайте також:  UX ілюстрація об’єднує вміст, візуальні елементи та функції
https://dribbble.com/cedricklachot

3. Вирівнювання

Вирівнювання відноситься до того, як текстові або графічні елементи вибудовуються на сторінці. Це може стосуватися їх вирівнювання по відношенню до всієї композиції (ліворуч, по центру чи праворуч), а також їх вирівнювання один щодо одного.

Коли елементи не вирівняні належним чином, особливо по відношенню один до одного, це додає відчуття хаосу до композиції. Це виглядає безладно і хаотично.

Коли справа доходить до цього принципу дизайну, переконайтеся, що елементи правильно вирівняні один щодо одного, а також відповідне вирівнювання різних елементів, наприклад, завжди центрування заголовків.

https://dribbble.com/gruev

4. Акцент

Акцент — це частина дизайну, яка привертає увагу користувача, іншими словами, фокусна точка. В ідеалі це має бути найважливішою частиною дизайну, будь то заголовок, зображення чи CTA. Але це трапляється не завжди.

Недосвідчені дизайнери можуть ненавмисно підкреслити неправильні частини сторінки, створюючи плутанину з боку користувача.

Обов’язково наголошуйте на частинах, які ви хочете, щоб ваші користувачі дивилися в першу чергу. Ви можете зробити це за допомогою таких речей, як масштаб, пробіл, колір, тінь, візерунок або інші прийоми.

https://dribbble.com/outcrowd

5. Пропорція

Пропорція, яку також називають масштабом, — це відносний розмір об’єктів у дизайні. Елементи, які є більшими по відношенню до інших, будуть більше виділятися і матиме більше значення для користувачів. Менші елементи здаються менш важливими.

Використовуйте пропорцію, щоб створити візуальний інтерес, привернувши погляд глядача до певних візуальних елементів у вашому дизайні.

Просто майте на увазі, що занадто велика різниця в масштабі предметів може призвести до того, що найменші предмети повністю загубляься, а найбільші будуть виглядати комічно великими.

https://dribbble.com/stefanopeschiera

6. Рух

Рух відноситься до того, як очі користувача рухаються по вашій композиції. Динамічні конструкції стимулюють багато рухів очей, а статичні — менше. Найкращі дизайнери можуть певною мірою контролювати, на яких елементах зосереджуються користувачі, розміщуючи їх на шляху найбільш природних моделей руху очей.

Читайте також:  8 способів ефективно використовувати ілюстрації в дизайні веб-сайтів

Важливо ознайомитися з найпоширенішими моделями рухів очей, F- та Z-шаблонами та візерунком шарового торта . F- та Z-шаблони частіше зустрічаються на сторінках із великою кількістю зображень, тоді як візерунок шарового торта полегшується великою кількістю тексту із заголовками та підзаголовками.

https://dribbble.com/jasonkirtley

7. Негативний простір

Негативний простір у дизайні, також званий білим простором, — це простір, у якому немає елементів дизайну (окрім, можливо, кольору фону чи тонкого візерунка чи текстури).

Як принцип дизайну, негативний простір є важливим, оскільки він дає елементам вашої композиції простір для дихання. Без пробілу сторінки виглядають захаращеними і важко переміщатися по ним.

Не забудьте залишити місце навколо елементів на ваших сторінках, особливо найважливіших. Цей білий простір робить їх помітнішими та покращує роботу користувача.

https://dribbble.com/imranashraf

8. Контраст

Контрастність може бути досягнута за допомогою кольору, форми, розміру або подібних властивостей елементів і стосується відмінностей між ними. Колірний контраст часто є першим, про що люди думають, але відмінності в розмірах елементів, їх формі чи іншій властивості також створюють контраст.

Контраст виконує дві дуже важливі функції. По-перше, це дозволяє вам виділити елементи один з одного. Повна відсутність контрасту призведе до дизайну, який представляє собою лише один колір фону без інших видимих ​​елементів — не зовсім функціональний дизайн. Дизайн, де ви можете автоматично бачити різні елементи, має певний рівень контрасту.

Друга важлива функція контрасту – доступність. Достатній контраст між елементами, особливо текстом і його фоном, є життєво важливим для створення доступного дизайну. Люди з вадами зору можуть мати проблеми з читанням тексту на екрані, який замалий або не має достатнього колірного контрасту. Існують інструменти доступності для перевірки того, що ваші проекти мають достатній колірний контраст для цілей доступності.

https://dribbble.com/GGRDZ

9. Повторення

Повторення означає використання однакових або подібних елементів у вашому дизайні, як у регулярних, так і в неправильних шаблонах. Він використовується для посилення певних елементів, а також для створення відчуття єдності та безперервності вашого дизайну. Повторення можна використовувати для створення ритму, який допомагає користувачам рухатися по вашим дизайнах.

Читайте також:  Приховані витрати мінімалізму в дизайні

Використовуйте повторення простими способами, наприклад, використовуйте однакові піктограми всюди, у фонових візерунках або за допомогою речей, як-от стилізації всіх ваших фотографій однаково.

Експериментуйте з повторенням, зокрема нерегулярним, щоб створити рух, але пам’ятайте, що занадто багато регулярних повторів може мати протилежний ефект і зробити ваш дизайн статичним.

 

https://dribbble.com/agilityearth

10. Різноманітність

Різноманітність – це прянощі життя, чи не так? Те ж саме стосується дизайну. У той час як повторення додає відчуття гармонії вашому дизайну, різноманітність робить його цікавим і не дозволяє користувачам нудьгувати.

Створіть різноманітність, додаючи унікальні або несподівані елементи до своїх дизайнів. Різноманітність можна використовувати, щоб привернути увагу користувача до конкретних елементів або областей дизайну та виділити їх.

https://dribbble.com/lolak6

11. Єдність

Єдність дає дизайн і відчуття гармонії, як візуально, так і концептуально. Єдність важлива, оскільки дозволяє користувачам відчувати себе комфортно під час навігації по дизайну. Здається, все на своєму місці, і немає жодних різких елементів, які виділяються негативним чином.

Єдність можна створити кількома способами. Основними методами є:

 • Близькість — елементи, близькі один до одного, здаються єдиною групою
 • Вирівнювання — елементи, вирівняні один з одним, здаються пов’язаними
 • Повторення — елементи, які повторюються, також створюють відчуття єдності, особливо якщо це повторення виконується регулярно.
https://dribbble.com/arshakir

Як застосувати принципи дизайну

Вивчення та дотримання усталених принципів дизайну в графічному дизайні дозволяє створювати більш згуртований дизайн, який буде радувати користувачів і забезпечувати винятковий досвід користувача.

Нехтувати цими принципами дизайну слід обережно, і тільки після того, як ви досконало зрозумієте їх і цілі, які вони служать.